3ced4739ec8d41d7d513df6a0b6237c5 شناخت انواع پارچه و تفاوت های آن- معرفی 14 نوع پارچه

در ابتدا باید بگویم که پارچه به به لایه ای انعطاف پذیر گفته می شود که از الیاف طبیعی و یا مصنوعی ساخته میشود و کاربرد های کوناگونی دارد از جمله دوخت لباس. در این مطلب از سایت آذین پوش قصد داریم شما را با انواع پارچه آشنا کنیم.

پارچه های طبیعی شامل:

 پشم، کتان ، ابریشم  و پنبه میباشد و الیاف معمولی شامل: نایلون ، ریون ، پلی استر میباشد.

 

در تولید انواع پارچه مواد مختلفی بکار میرود که این مواد بکار رفته گوناگون سبب گسترش انواع پارچه ها شده است. در ادامه به شناخت انواع پارچه ها میپردازیم:

1-پارچه لی:

این نوع پارچه همان پارچه جین است این پارچه شامل نخی، کاغذی ، ضخیم، کشی و غیر کشی میباشد که به داشتن استحکام بالا مشهور است و بسیار پرطرفدار است. این نوع پارچه در دوخت انواع مانتو ، شلوار ، کیف‌و کفش و… مورد استفاده قرار میگیرد. این پارچه بدلیل داشتن استحکام بالا و شیک بودن تا کنون از مد نیوفتاده است بلکه روز به روز به طرفداران این نوع پارچه اضافه میشود.

پارچه لی
پارچه لی

2-پارچه نخی:

پارچه نخی در واقع همان پارچه پنبه ای است اما در عموم بعنوان پارچه نخی شناخته شده است. از ویژگی های منحصر به فرد آن میتوان به نرم بودن ، خنک بودن ، ضد حساسیت بودن آن اشاره کرد. این نوع پارچه بدلیل اینکه جریان هوا از آن عبور میکند سبب میشود تا گرما بدن خارج شود و موجب خنک شدن بدن میشود و بیشترین کاربرد را در بهار و تابستان دارد.

پارچه نخی
پارچه نخی

3-پارچه کتان:

این پارچه از گیاه کتان ساخته شده میشود ، پارچه های کتان بدلیل خاصیت جذب آب بالا و خنکی در فصل های بهار و تابستان کاربرد بیشتری دارند.از پارچه کتان در تولید دستمال سفره، حوله ، کیف ، رومیزی استفاده کرد.

خیاطان عزیزی که با این پارچه سرو کار دارند بهتر است قبل از برش و دوخت و دوز پارچه را شستو شو دهند زیرا پارچه کتان حین شست و شو تغییر اندازه و سایز میدهد.

پارچه کتان
پارچه کتان

4-پارچه ابریشم:

برای تولید پارچه ابریشم از پیله ابریشم استفاده می شود که بسیار نرم و براق است. این پارچه گرانترین نوع پارچه است و در عین حال بسیار لطیف است و برای دوخت شال ، مانتو، کروات و کت و شلوار مورد استفاده قرار میگیرد.

پارچه ابریشم
پارچه ابریشم

5-پارچه جیر:

پارچه جیر نوعی چرم بسیار نازک است و حالتی مخملی شکل دارد.اصلی‌ترین عیب این پارچه میتوان به کثیف شدن سریع آن اشاره کرد بنابراین باید از هرگونه خاک و چربی به دور باشد.پارچه جیر در صنعت ساخت کفش بیشترین کاربرد را دارد همچنین در فصل های سرد نیز برای دوخت پالتو و کت نیز قابل استفاده است.

پارچه جیر
پارچه جیر

6-چرم‌طبیعی:

چرم طبیعی از پوست حیواناتی مثل گاو و بز ساخته میشود که طی فرآیند دباغی تبدیل به یک پارچه زیبا و با استحکام بالا میشود.چرم نیز نسبتا قیمت بالاتری دارد در تولید انواع لباس ، کیف و کفش کاربرد دارد.

چرم طبیعی
چرم طبیعی

7-چرم مصنوعی:

این‌نوع پارچه از ترکیب لایه pvc و لایه روکش مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع چرم بدلیل اینکه با مواد شیمیایی ساخته شده است قیمت بسیار ارزان تری نسبت به چرم طبیعی دارد .

چرم مصنوعی
چرم مصنوعی

8-پارچه ساتن:

پارچه ساتن بسیار سبک و براق است و از پنبه ، ابریشم ، نایلون و ریون تولید میشود.بدلیل وزن کمی که دارد باید در مراقبت آن بسیار دقت کرد همچنین این پارچه تنوع رنگی بسیاز زیادی دارد.

پارچه ساتن
پارچه ساتن

9-پارچه مخمل:

این نوع پارچه پارچه ای کرکی است که از پنبه ، ابریشم ، کتان و پشم ساخته میشود پارچه مخمل در تولید برخی‌لباس ها، روتختی و پرده مورد استفاده قرار میگیرد.

پارچه مخمل
پارچه مخمل

10-پارچه پشمی:

پارچه های پشمی از پوست و پشم گوسفند و بز ساخته میشود و جز الیاف طبیعی محسوب میشوند. از ویژگی های منحصر به فرد این پارچه ها میتوان حفظ کردن شکل ظاهری بعد از شیت و شو اشاره کرد که این ویژگی بدلیل کشسانی بودن پارچه پشمی میباشد.

پارچه پشمی
پارچه پشمی

11-پارچه حریر:

حریر نوعی ابریشم نازک است و از الیاف طبیعی ساخته شده است.حریر خود به تنهایی شامل انواع مختلفی مثل حریر ساتن، کرپ حریر ، حریر پرده ای و … میباشد.

پارچه پشمی
پارچه پشمی

12-پارچه کنفی:

پارچه های کنفی به دلیل نوع بافت خاص بسیار متفاوت از پارچه های دیگر هستند و انواع مختلفی دارند . پارچه های کنفی بیشترین کاربرد را در وسایل هنری و تزئینی دارند.

پارچه کنفی
پارچه کنفی

13-پارچه لینن:

این پارچه نوعی پارچه کنفی است که از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شده است هر چه درصد پنبه بکار رفته در آن بیشتر باشد پارچه لینن دارای کیفیت بالاتری خواهد بود.

پارچه لینن
پارچه لینن

14-پارچه کرپ:

پارچه کرپ عموما از ابریشم ، پشم وپلی استر ساخته میشود. شکل ظاهر کرپ، نازک و توری مانند است با توجه به این خصوصیت در فصل زمستان بیشتر استفاده میشود.

پارچه کرپ
پارچه کرپ

آذین پوش با ارائه این مقاله قصد داشت تا راهنمای خرید شما در انتخاب بهترین لباس و با کیفیت ترین پوشاک باشد شما میتوانید با مراجعه به فروشگاه آذین پوش بهترین هارا انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *